Vartotojo vardas:
Slaptažodis Paieška svetainėje

Š. m. spalio 7-8 d. Briuselyje įvyko COPA-COGECA ir ES Komisijos „Tarptautinių žemės ūkio aspektų“ darbo grupių posėdžiai, kuriuose dalyvavo Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos atstovas.

Susidaro įspūdis, kad Briuselyje Rusijos embargas vertinamas, kaip laikinas (nors ir nepatogus) nesusipratimas, kurio poveikiui skiriama vis mažiau dėmesio. Iš tikrųjų, remiantis naujausiais statistikos duomenimis ES žemės ūkio ir maisto produktų eksportas 2015 liepos mėn. siekė 11,2 mlrd. eurų – 850 mln. eurų daugiau negu 2014 liepą. Lyginant 2014-2015 embargo metus su atitinkamu 2013-2014 m laikotarpiu, ES žemės ūkio ir maisto produktų eksportas išaugo 5,7 proc., nuo 120,8 iki 127,5 mlrd. eurų. Į Rusiją eksportas sumažėjo 43 proc., į Ukrainą – 28 proc. Labiausiai išaugo eksportas į JAV (2,5 mlrd. eurų) ir Kiniją (2,3 mlrd. eurų). Reikšmingo augimo pasiekta naujose rinkose: P. Korėjos (+29 proc.), Turkijos ir Egipto (+26 proc.), Honkongo (+19 proc.), kitose Afrikos, Azijos, P. Amerikos šalių rinkose. Augo ES valstybių narių, pagrindinių žemės ūkio ir maisto produktų eksportuotojų, pardavimai trečiosiose šalyse: Ispanijos (+13 proc.), J. Karalystės (+12 proc.), Italijos ir Danijos (+10 proc.), Vokietijos (+6 proc.). Labiausiai sumažėjo Estijos (-27 proc.), Lietuvos (-21 proc.), Latvijos (-14 proc.), Suomijos (-11 proc.) eksportas į trečiąsias šalis. Analizuojant pagal atskirus produktus – labiausiai sumažėjo nenugriebto ir lieso pieno miltelių, sūrių, vaisių ir daržovių eksportas. Komisijos atstovas pabrėžė, kad bus skiriamas vis didesnis dėmesys produktų propagavimui trečiosiose šalyse ir vidaus rinkose: 2016 m. tam bus skirta apie 110 mln. eurų, iš jų pieno ir pieno produktų reklamai -- apie 30 mln. eurų.

Nuo 2016 sausio 1 d įsigalios Laisvos prekybos sutartis su Ukraina. Ukrainos žemės ūkio produkcijos eksporto-importo balansas -- + 31 proc. Eksportas ypač išaugo 2014 m. ES bendras prekybos su Ukraina balansas teigiamas, tačiau žemės ūkio produkcijos eksportas (mažėjęs 2014 ir 2015 m.) jame tesudaro 9 proc. Ukraina įsipareigojusi liberalizuoti daugelio produktų importą, jautriems produktams (mėsos ir pieno produktams, vaisiams daržovėms) importo muitas bus sumažintas 20-50 proc. ES suteiks Ukrainai importo kvotas: 1 mln. t. kviečių, 350 tūkst.t. miežių, 650 tūkst. t. kukurūzų, po 20 tūkst.t. kiaulienos ir paukštienos, 10 tūkst. t. kondensuoto pieno, jogurtų, grietinėlės, 5 tūkst.t. pieno milteliams, 3 tūkst. t. sviesto ir t.t. kol kas sunku iš anksto numatyti, kaip Ukrainos produkcija atitiks ES reikalavimus, tačiau Ukraina numačiusi diegti ES Sanitarinius-fitosanitarinius standartus, gyvūnų gerovės reikalavimus.

Posėdžiuose taip pat buvo pristatytos naujienos PPO derybose, informuota apie pasirašytas sutartis su Kanada ir Vietnamu. Derybos dėl TTIP sutarties su JAV praranda pagreitį, ir tikėtina, kad suaktyvės po JAV prezidento rinkimų.

COPA-COGECA darbo grupės posėdyje dalyvavęs Naujosios Zelandijos ambasadorius, trumpai pristatęs šalies žemės ūkio šaką ir plėtros tikslus. Ambasadoriaus teigimu, N. Zelandijos žemės ūkio naudmenos prilygsta Estijos teritorijai, tačiau šaliai, neturinčiai taršios pramonės (pvz., chemijos), žemės ūkio produkcijos eksportas, pvz., pieno, avienos, kivių yra labai reikšmingas. Kartu N. Zelandija gali būti laikoma perspektyvia kiaulienos, cukraus importuotoja, kadangi šios produkcijos negamina. Ambasadorius taip pat užsiminė apie pienininkystės milžinės Fonterros partnerystės ryšius ES valstybėse narėse: Olandijoje, J. Karalystėje ir Lietuvoje. Ambasadorius paaiškino griežtos fitosanitarinės kontrolės priežastis, pateikdamas keletą pavyzdžių apie įvežtinių kenkėjų padarytą žalą.

Komisijos Civilinio dialogo grupės posėdžio pabaigoje buvo pristatytas teisinio gyvūnų gerovės reguliavimo ES ir JAV palyginimas, atskleidęs milžiniškas reikalavimų disproporcijas ES žemdirbių nenaudai. Galima tikėtis, kad būsimuose posėdžiuose Komisijos atstovams teks aiškinti, kaip derybose su JAV dėl TTIP bus užtikrinama ES gyvulių augintojų, investavusių į aukščiausių gyvūnų gerovės reikalavimų įgyvendinimą, interesų gynyba ir vienodos konkurencinės sąlygos.