Vartotojo vardas:
Slaptažodis Paieška svetainėje

[Sarantis Michalopoulos] EurActiv.com, 2017-02-03

 

ES Bendroji žemės ūkio politika (BŽŪP) po 2020 m. turėtų apimti tikslinę paramą priemonėms, ūkininkams investuojant į precizinio ūkininkavimo technologijas su pagrįsta nauda aplinkai, sake Ulrich Adam interviu EURACTIV.com.

[Ulrich Adam yra Europos Žemės ūkio technikos pramonės asociacijos (CEMA) Generalinis sekretorius.]

 

Diskusijos dėl BŽŪP po 2020 m. jau prasidėjo. Ar joje yra galimybių skaitmeniniam ūkininkavimui? Ar tai galėtų būti "trečias ramstis"?

Mums reikia stiprios BŽŪP stipriam Europos žemės ūkiui. Ir, mūsų nuomone, inovacijų ir skaitmeninių pokyčių žemės ūkio sektoriuje rėmimas turėtų būti stiprus ateities BŽŪP aspektas. Aš nesu tikras, kad turėtume pridėti papildomą ramstį, ypač tuo metu, kai dauguma ūkininkų jaučia, jog BŽŪP jau tapo pernelyg sudėtinga. Tačiau turėtume rimtai pagalvoti apie tai, kaip mes galėtume pridėti tokius elementus, kaip skaitmeninė žalinimo schema.

Kitaip tariant, sukurti BŽŪP tikslines paramos priemones, skirtas investuoti į technologijas, pavyzdžiui, precizinį ar skaitmeninį, kurios įrodė naudą aplinkai. Galų gale, viešųjų lėšų panaudojimas, spartinant technologijų įsisavinimą ir siekiant platesnių visuomenės tikslų arba viešųjų gėrybių yra susiformavęs požiūris daugelyje kitų visuomenės sektorių -- kodėl gi to nepabandžius žemės ūkyje ieškant skaitmeninio ūkininkavimo teikiamos agronominės ir aplinkosauginės maudos?

Išmanus ūkininkavimas jau plėtojamas kai kuriose ES šalyse, ypač Šiaurės Europoje, o kai tuo tarpu kiti -- vis dar atsilieka. Ar nebijote, kad naujų technologijų taikymas žemės ūkio srityje ilgainiui sukurti dviejų greičių žemės ūkį?

Mums tikrai reikia išvengti skaitmeninės atskirties ES žemės ūkyje rizikos. Manome, kad žemės ūkio mašinų požiūriu, tai galima padaryti. Esminė koncepcija čia yra dalinis perkėlimas į skaitmeninį formatą. Dalinis perkėlimas į skaitmeninį formatą gali būti protingas ir pasiekiamas žingsnis bet kuriam ūkininkui, norinčiam žengti skaitmeninis ūkininkavimo keliu. Pavyzdžiui, ūkininkas gali iš dalies skaitmeninti senas, analogiškas mašinas, pridėdamas santykinai nebrangius skaitmeninio palaikymo įrankius, tokius kaip, pavyzdžiui, vadinamieji "Bluetooth" radijo švyturiai.

Instaliuoti į traktorius ar kombainus, jie leidžia transporto priemones aiškiai identifikuoti. Bet kurioje priemonėje, nepriklausomai nuo amžiaus, gamintojo ar paskirties, gali būti įrengti tokie švyturiai, kurie, savo ruožtu, gali būti prijungiami prie išmaniųjų telefonų ir tokiu būdu įtraukiami į šiuolaikines  ūkio valdymo programinės įrangos sistemas.

Žemės ūkio mašinų pardavimai krito 2016 m., panašios prognozės ir 2017. Kokios yra to pagrindinės priežastys ir ką jūs planuojate daryti, norėdami apsukti šias tendencijas?

Ūkininkų galimybės investuoti į naujas mašinas labai priklauso nuo pajamų lygio, kuris, savo ruožtu, priklauso nuo dabartinių pieno, kviečių ir kitų žemės ūkio žaliavų kainų. Kaip ir mūsų klientai, mes esame laimingi, galėdami matyti, kad kainos, pvz., pieno sektoriuje, neseniai pradėjo augti. Kaip industrija, tarnaujanti žemės ūkio sektoriui, turime gerai žinoti šias paklausos tendencijas ir reaguoti į jas, tačiau tai ne mums jas formuoti, jau nekalbant, apie jų pakreipimą.

Kita artimesnė ir nerimą kelianti tendencija mūsų pramonei yra reikalavimų ūkio mašinoms atitikties sąnaudos ES, kurios labai išaugo pastaraisiais metais. Daugelio ES reglamentavimų ūkio mašinoms fundamentali problema yra ta, kad jie tiesiogiai remiasi ES teisės aktais, skirtais automobilių pramonei ir tiesiog buvo išplėsti ir mums. Vis dėlto, žemės ūkio technikos ir automobilių pramonės yra absoliučiai nepalyginamos.

Tiesą sakant, dėl jų dydžio, struktūros nustatymo, prekyboje egzistuojančios tvarkos ir galutinių gaminių, laikomasi visiškai skirtingų tendencijų. Mums reikia kur kas geriau pritaikytos ES pramonės politikos žemės ūkio mašinų sektoriui, jei mes tikrai norime paskatinti šakos inovacines galias ir konkurencingumą iš pasiūlos pusės.

Ekologiniai ūkiai neseniai pabrėžė, kad naujoji BŽŪP turėtų būti siejama su JT Darnaus vystymosi tikslais. Kaip tai įmanoma?

Iš dalies taip, iš dalies ne. Siekiant tinkamai tvarkyti žemės ūkį ir užtikrinti ilgalaikį maisto tiekimą, svarbu įgyvendinti tvarios gamybos metodus ir išvengti dirvožemio bei žemės degradacijos -- taigi, čia mes kalbame apie Darnių vystymosi tikslų (DVT) 12 ir 15. Taip, šie aspektai yra svarbūs Europai ir BŽŪP.

Taip pat, žemės ūkiui tenka tam tikrą dalį pasaulio CO2 emisijos, todėl turime siekti mažinti išmetamųjų teršalų kiekį žemės ūkyje, jei norime pasiekti DVT 13. Vėl, čia Europa turi imtis tam tikro vaidmens, net jei artimiausia ES politinė priemonė čia yra dabartiniai LULUCF pasiūlymai, bet ne BŽŪP.

Kiti DVT yra, tikriausiai, labiau apie plėtros politiką negu Europos žemės ūkio politiką. Besivystančiose šalyse žemės ūkio pažanga yra tendencija, padedanti sumažinti skurdą kaimo vietovėse, todėl yra svarbiausia norint pasiekti SDG 1 ir, žinoma, gali vaidinti labai svarbų vaidmenį, siekiant SDG 2 (užbaigti badą, užtikrinti maisto saugumą ir geresnę mitybą bei skatinti tvarų žemės ūkį).

Kaip ES žemės ūkio sektorius galėtų prisidėti prie to? Ar skaitmeninis proveržis siūlo dalinį sprendimą (precizinė žemdirbystė)?

ES žemės ūkio sektorius turėtų būti pasaulinis lyderis, ieškant ir pritaikant efektyvesnius išteklių naudojimo ir tvarios gamybos modelius. Čia skaitmeninis proveržis ir precizinis ūkininkavimas yra centrinės sprendimo dalys: yra daugybė įrodymų, kad tikslusis ūkininkavimas gali turėti didelį teigiamą poveikį derlingumui ir aplinkai tiek aukštų technologijų, tiek žemų technologijų ūkininkavimo sistemose.

Neseniai ES Jungtinio tyrimų centro (JTC) atliktas modeliavimo net išskyrė precizinį ūkininkavimą kaip technologiją su didžiausiu CO2 mažinimo potencialu Europos žemės ūkyje iki 2030 m. Taip, bendrai paėmus, skaitmeninių technologijų ir precizinio ūkininkavimo teigiamas indėlis Europoje gali būti milžiniškas.

ES vyksta didelė diskusija dėl mokslo ir politikos formavimo. Ar galėtų inovacijos sugyventi su viešąja nuomone?

Inovacijų į skaitmenines technologijas žemės ūkyje atveju -- tikrai taip. Dabar mes visi kišenėse turime išmaniuosius telefonus su superkompiuterio, turėto prieš kelis dešimtmečius, galia, todėl kuo geresnis šių technologijų panaudojimas žemės ūkyje yra puikiai suderintas su viešąja nuomone. Dar daugiau, geriausiu atveju, skaitmeninės technologijos gali padėti žemės ūkiui vėl tapti darbui patrauklesniu sektoriumi, įtraukiant didesnį žmonių skaičių.