Seimo Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos pranešimas: frakcijos susitikime su žemdirbių atstovais – kritika valdžiai dėl „žemės ūkiui priešiškos politikos“

2021 m. gegužės 27 d. pranešimas žiniasklaidai

 

Seimo Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) frakcijoje lankėsi Lietuvos žemės ūkio tarybos (LŽŪT) atstovai. Ši organizacija atstovauja 10 asociacijų – tai, jų teigimu, 85 proc. ūkių.

Žemdirbių atstovai sakė pasigendantys strategijos žemės ūkio politikoje, kartojo, kad užsiimti žemės ūkio produkcija šiandien tiesiog „neapsimoka“. Išmokos Lietuvos žemdirbiams – vis dar mažiausios Europos Sąjungoje. Dėl vis griežtėjančių su klimato kaita susijusių reikalavimų daugeliui gali tekti „pasitraukti“, – prognozavo LŽŪT specialistai.

„Nors mėgstame vadintis žemės ūkio šalimi, pasirūpinti maisto gamyba nesugebame“, – apmaudo neslėpė žemdirbių atstovai.

Žemės ūkis sensta. „Pieno gamyba pasidarė neįdomi jaunimui dėl pernelyg sudėtingo proceso“, – pasakojo LŽŪT specialistai.  

Kalbėjusieji kritikavo „oligopolinę“ sistemą, susiklosčiusią žemės ūkio sektoriuje: „5 perdirbėjai, 5 prekybininkai ir 16 tūkstančių pieno gamintojų.“

Lietuvos grūdų augintojų asociacijos direktorius Ignas Jankauskas papasakojo, kad jų pasiūlymas sukurti prielaidas „proveržiui“ – sujungiant pažangiausias informacines ir žemės ūkio technologijas – nesulaukė palaikymo. Jie siūlė atlikti dirvožemio tyrimus visoje šalyje ir remiantis rezultatais diegti tinkamus technologinius sprendimus.

Kalbėtojai pabrėžė, kad „Lietuva mėgsta persistengti su apribojimais ir draudimais“: „Jeigu norime proveržio, reikia investuoti į technologijas. Jeigu nebus pinigų investicijoms, o tik sankcijos ir baudos, žemės ūkis trauksis – ir dabar jau traukiasi.“

Lietuvos sveikatos mokslų universitetas (LSMU) Veterinarijos akademijos Gyvūnų mokslų fakulteto dekanas prof. dr. Rolandas Stankevičius kėlė „motyvacinio balo“ idėją: toks balas kaip „pagalvėlė“ galėtų padėti motyvuotiems kandidatams įstoti į akademiją, net jei jų mokykliniai balai – ne patys aukščiausi. LSMU Veterinarijos akademija – vienintelė, ruošianti gyvūnų mokslo specialistus, gyvulininkystės technologus.

Jaunuoliai nenoriai renkasi žemdirbiškas specialybes, nors susidomėjimas gyvūnų mokslais auga.

Lietuvos ūkininkų sąjungos vicepirmininkas Ignas Hofmanas atkreipė dėmesį į tai, kad Lietuva prisiėmė „didžiausius įsipareigojimus“ dėl žaliojo kurso, „nors esame absoliutūs Europos autsaideriai“. „Mus ramino, kad bus pinigų transformacijai. Paaiškėjo, kad nėra. Žemės ūkis nepasieks iškeltų tikslų, nes jie – utopiniai“, – kalbėjo ūkininkų atstovas.

Lietuvos augalų apsaugos asociacijos direktorės Zitos Varanavičienės vertinimu, „Lietuva, palyginti su kitomis Europos šalimis, yra labai žalia“.

Apibendrindamas susitikimą LSDP frakcijos seniūnas Algirdas Sysas pažadėjo palaikyti ryšį su žemdirbių ir ūkininkų atstovais, atsižvelgti į jų lūkesčius įstatymų projektų rengimo procese.

 

Daugiau informacijos:

Karolis Klimka

komunikacija | LSDP frakcija

Mob. 8 612 24 803

El. p. Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.


Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacija

Tilto g. 35-6, 01101 Vilnius

Tel. +37052122248
El. paštas Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

A/S LT334010042400033443
Luminor bankas, Banko kodas 40100

Visos teisės saugomos LŽŪBA © 2020