METANO STRATEGIJA - Po debatų dėl Strategijos „Nuo ūkio iki stalo” Europos Parlamentas siūlo naujus privalomus tikslus, kurie apsunkins gyvulininkystės sektoriaus ateitį

Spaudos pranešimas

METANO STRATEGIJA - Po debatų dėl Strategijos „Nuo ūkio iki stalo” Europos Parlamentas siūlo naujus privalomus tikslus, kurie apsunkins gyvulininkystės sektoriaus ateitį.

Vakar Europos Parlamento Aplinkos komitetas pritarė pranešimui dėl Komisijos „Metano strategijos”. Nors „Copa“ ir „Cogeca“ pritaria daugeliui pakeitimų, tenka apgailestauti, kad vėl buvo diskutuojama apie „privalomus tikslus ir priemones“ kaip vienintelį galimą sprendimą. Naujausios strategijos „Nuo ūkio iki stalo” galimo poveikio studijos akivaizdžiai parodė, kad tikslai nenumato būtinų priemonių ar instrumentų ir neapima kompleksinių kompromisų. Aplinkos komiteto pasiūlymas, papildantis esamus tikslus, gali dar labiau žlugdyti ES gyvulininkystę ir kelti grėsmę apsirūpinimo maisto saugumui, tuo pačiu neišvengiamai sukeldamas anglies dioksido nutekėjimą į trečiąsias šalis.

„Copa“ ir „Cogeca“ pripažįsta nepaprastai reikšmingą žemės ūkio sektoriaus vaidmenį, mažinant biogeninio metano išmetimus. Žemės ūkio pastangos šia linkme turi būti tęsiamos, plėtojant sąžiningą, tarpšakinį požiūrį, atitinkantį Europos „Žaliąjį kursą” ir ES įsipareigojimus pagal Paryžiaus susitarimą. Džiaugiamės, kad Aplinkos komiteto ataskaitoje pripažįstamos Europos ūkininkų pastangos, ką įrodo 22 proc. sumažėjusios metano emisijos ES-28 1990-2018 m. laikotarpiu. Taip pat remiame Europos Parlamento narių raginimus kolegoms plėsti mėšlo tvarkymo praktikas, įskaitant biodujų gamybą, siekiant suteikti vertę atliekoms  ir likučiams.

Apgailestaujame, kad diskusijos dėl įpareigojančių tikslų aplenkė keletą pagrindinių klausimų, ypatingai tokių, kaip išmatuoti metano emisijas žemės ūkio sektoriuje. „Copa“ ir „Cogeca“ negali pritarti reikalavimams privalomai stebėti, viešai teikti ataskaitas ir tikrinti visus metaną išskiriančius sektorius, nes duomenų rinkimas ir tikslumas ūkio ar mažos/vidutinės įmonės lygmenyje gali būti sudėtingas ir potencialiai neteisingas.

„Copa“ ir „Cogeca“ nariai ragina Europos institucijas tęsti diskusijas ir svarstymus dėl žemės ūkio sektoriaus galimybių mažinti metano emisijas, aiškiai sutelkiant dėmesį į konkretesnius sprendimus, priemones ir juos įgalinančią politiką.


Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacija

Tilto g. 35-6, 01101 Vilnius

Tel. +37052122248
El. paštas Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

A/S LT334010042400033443
Luminor bankas, Banko kodas 40100

Visos teisės saugomos LŽŪBA © 2020