Skip to main content

Lietuvos žemės ūkio tarybos (LŽŪT) įgalioti pasiuntiniai susitiko su Europos Komisijos (EK) nariu, atsakingu už ES žemės ūkio sektorių, Januszu Wojciechowskiu

Vakar ryte, 8.30 val. Briuselio laiku, Lietuvos žemės ūkio tarybos (LŽŪT) įgalioti pasiuntiniai susitiko su Europos Komisijos (EK) nariu, atsakingu už ES žemės ūkio sektorių, Januszu Wojciechowskiu. Kaip „Ūkininko patarėjui“ sakė mūsų delegacijos vadovas Jonas Vilionis, pokalbis buvo nuoširdus ir dalykiškas, užtruko ilgiau, nei buvo planuota.

Mūsų šalies žemdirbių bendruomenei atstovavo Lietuvos pieno gamintojų asociacijos (LPGA) vadovas J. Vilionis, Lietuvos grūdų augintojų asociacijos (LGAA) pirmininkas Aušrys Macijauskas, Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) vicepirmininkas Zigmantas Aleksandravičius ir Kelmės rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas Martynas Puidokas.

Prieš susitikimą delegacijai buvo suteiktas lobistų kodas – taip EK darbe siekiama užtikrinti skaidrumo kriterijų.

Delegacijos vadovo J. Vilionio teigimu, eurokomisarui J. Wojciechovskiui pasakyta, jog Lietuvoje sąlygos ūkininkauti panašios kaip visoje ES, kartais net blogesnės. Užauginti produktą Lietuvoje neatsieina pigiau, o subsidijos – mažesnės. Geros agrarinės ir aplinkosauginės būklės bei ekoschemų reikalavimai pagal paskutinius siūlymus – griežtesni negu kitose šalyse. Žalinimo reikalavimai dažniausiai mažina gamybą, o kartu ir ūkininko pajamas, didina produkto savikainą. „Komisarą nustebino mūsų pateikti skaičiai apie nykstantį Lietuvos žemės ūkio sektorių, – kalbėjo J. Vilionis, – ypač jam nuostabą kėlė nacionalinės valdžios prioritetų pasirinkimas. Pavyzdžiui, Nyderlandai viename hektare laiko už mus dešimteriopai daugiau karvių ir tai nekelia pavojaus aplinkai, o Lietuvoje kiekviena karvė gadina orą.“

Jaunas, šalyje ir užsienyje agrarinius mokslus baigęs Kelmės r. ūkininkas M. Puidokas eurokomisarui priminė, jog Lietuvoje jaunieji ūkininkai tesudaro 14 proc. visų ūkininkaujančiųjų, ir ši dalis per pastarąjį dešimtmetį tik mažėjo. Pasak M. Puidoko, kita problema – jaunimas nesirenka žemės ūkio profesijų, nes nemato perspektyvų kurti žemės ūkio verslą. Vieša paslaptis, jog Lietuvos mokslininkams sudėtinga konkuruoti su kitų ES šalių mokslininkais Europos finansuojamų projektų konkursuose, nes jau yra susiformavę uždari senųjų Europos valstybių mokslo institucijų neformalūs susivienijimai, nuolat laimintys ES mokslinių tyrimų projektus.

Kelmės rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas Martynas Puidokas, LGAA vadovas Aušrys Macijauskas, Europos Sąjungos žemės ūkio ir kaimo plėtros komisaras Janusz‘as Wojciechowski‘s, LŪS vicepirmininkas Zigmantas Aleksandravičius, Seimo narys Kęstutis Mažeika ir LPGA pirmininkas Jonas Vilionis

„Jauni ūkininkai kuria ateities kaimą, tačiau juos žeidžia politikų nuostata, jog žemdirbys yra aplinkos teršėjas, – kalbėjo M. Puidokas. – Pasirinkusieji žemės ūkį neturėtų abejoti ateities kelio prasmingumu.“

Išsamiai ir dalykiškai apie Lietuvos žemės ūkio situaciją kalbėjo LGAA vadovas A. Macijauskas, LŪS vicepirmininkas Z. Aleksandravičius, prabilęs eurokomisaro J. Wojciechowskio gimtąja kalba, nestokojo argumentų apginti Lietuvos agrarinio sektoriaus išlikimo klausimus. Šmaikštusis kupiškėnas eurokomisarui padovanojo kirvį ir kaladę, tuo subtiliai primindamas, jog nederėtų „kapoti malkų“. Eurokomisaras J. Wojciechowskis suprato mūsų ūkininko užuominą ir prisipažino, jog kirvis jam priminė Sibirą, kai jį su motina buvo ištrėmę iš Vilniaus krašto.

J. Wojciecowskis LŽŪT deleguotiems žemdirbių atstovams sakė stebintis situaciją Lietuvoje, žinantis problemas ir pasiryžęs pirmąjį kitų metų pusmetį apsilankyti šalyje. „Negalima leisti, kad žemę dirbantieji ir iš to gyvenantieji savo šalyje pajustų atskirtį, – kalbėjo J. Wojciechowskis, – ūkininkų pajamos visoje ES bendrijoje turėtų padengti gamybos kaštus, o išmokos iki mano kadencijos pabaigos tikrai bus suvienodintos.“

Tą pačią dieną Briuselyje vyko Žemės ūkio ir žuvininkystės ministrų taryba, svarsčiusi ES agrarinės rinkos tvarumo ir išlikimo problemas. Po vizito pas eurokomisarą J. Wojciechowskį, LŽŪT deleguoti ūkininkai susitiko su Europos Komisijos nariu Virginijumi Sinkevičiumi, o pokalbyje taip pat palietė ES išmokų bei nacionalinių sankcijų už aplinkos taršą problemas.

2021-12-14

ŪP korespondentas Justinas ADOMAITIS