Skip to main content

Latvijos strateginis planas – parama pieno ūkiams (straipsnis portale ukininkopatarejas.lt)

Latvijos strateginis planas Europos Komisijai (EK) buvo pateiktas 2022 sausio 18 d. Tad jis nepateko tarp 19 valstybių narių, kurių planams EK jau pateikė pastabas. Visgi skaitytojams galbūt įdomu susipažinti su kai kuriomis kaimyninės šalies plano nuostatomis, susijusiomis su numatoma parama pieno gamybos sektoriui 2023–2027 metų laikotarpiu.

1. Susietoji parama melžiamoms karvėms skiriama, jei:
  • gyvuliai išlaikomi nustatytą laikotarpį;
  • laikomasi gyvūnų identifikavimo ir registravimo reikalavimų;
  • gyvuliai yra tinkamai prižiūrimi;
  • užtikrinamas minimalus karvės primilžis.

Išmokos nediferencijuojamos, jos didės nuo 274 Eur 2023 m. iki 317 Eur 2027 m.

2. Susietoji parama galvijams mokama tiek už mėsinių, tiek už pieninių veislių galvijus ir mišrūnus. Išmokos dydis – 109 Eur/ha, stabilus visą 2023–2027 metų laikotarpį.

3. Susietoji parama sertifikuotų žolių ir pašarinių augalų sėklų augintojams. Plane konstatuojama, kad sertifikuotų žolių ir pašarinių augalų sėklų naudojimas užtikrina didesnį derlių ir geresnę pašarų maistinę vertę, kuri yra gyvulininkystės sektoriaus plėtros ir jo konkurencingumo prielaida. Be to, plano rengėjų nuomone, sertifikuotų sėklų naudojimas yra viena iš rekomenduojamų tvaraus pesticidų naudojimo įgyvendinimo priemonių. Išmokos dydis – 81 Eur/ha, stabilus visą 2023–2027 metų laikotarpį.

4. Kaimo plėtros priemonė: aukštesnės gyvūnų gerovės ir emisijas mažinanti gyvulininkystė. Priemone siekiama skatinti praktikas, mažinančias galvijų išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų ir amoniako kiekį, taip pat antimikrobinių medžiagų naudojimą, užtikrinančias aukštesnius gyvūnų gerovės standartus.

Parama mokama:

  • pieninių galvijų šėrimas ir laikymas – 52 Eur;
  • mėsinių galvijų šėrimas ir laikymas – 43 Eur;
  • pratęstas melžiamų galvijų ganymas – 38 Eur;
  • jaunų galvijų laikymas – 28 Eur.

5. Dabar Latvijos pieno ir pieno produktų sektoriuje nėra pripažinta nei viena gamintoja organizacijos, kurios rinkos dalis siektų apie 1,16 proc., todėl ją planuojama įsteigti iki 2027 m.

 

2022.05.11

ŪP apžvalgininkas – Eimantas PRANAUSKAS

Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos gen. direktoriaus pavaduotojas