Skip to main content

NMA: Aktualūs ūkio darbai spalį

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) pareiškėjams, siekiantiems tiesioginių išmokų bei paramos pagal su plotu susijusias Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) priemones, primena ūkio darbų terminus spalio mėnesį. Apie įvykdytas veiklas galima pranešti per mobiliąją „NMA agro“ programėlę.
 
Lapkričio 1 d. terminas aktualus ūkininkams, siekiantiems atitikti ekologiniu atžvilgiu svarbių vietovių (EASV) reikalavimus: pareiškėjai, suarę plotus, kuriuose deklaruoti augalai, nurodyti II klasifikatoriaus grupėje, privalo juos apsėti iki lapkričio 1 d. arba palikti šiuos plotus nesuartus bent iki gruodžio 1 d. Ražienų paviršius gali būti lengvai kultivuotas taip, kad ražienos išliktų matomos.
 
KPP priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ veiklos
 
Pagal veiklą „Ekstensyvus pievų tvarkymas ganant gyvulius“ plotuose ganyti gyvulius privalu ne mažesniu kaip 0,3 SG/ha ir ne didesniu kaip 1 SG/ha intensyvumu. Gyvulių ganiavos laikotarpio pabaiga – spalio 30 d. Iki šios dienos būtina nenuganytos žolės likučius nušienauti ir išvežti. Nenuganytos žolės likučių smulkinimas ir paskleidimas draudžiamas, išskyrus žolės likučius ganytuose plotuose, kai pareiškėjų arba jų valdos partnerio ar valdoje registruoto šeimos nario nuo praėjusių metų balandžio 1 d. iki einamųjų metų kovo 31 d. laikytų žolinių ūkinių gyvūnų metinis vidurkis sudarė ne mažiau kaip 0,5 SG.
 
Ūkininkai, dalyvaujantys veikloje „Specifinių pievų tvarkymas“, įsipareigotuose plotuose ganyti gyvulius turi ne didesniu intensyvumu kaip 1 SG/ha. Ganymo laikotarpio pabaiga – spalio 30 d. Nenuganytos žolės likučius nušienauti ir išvežti reikia iki spalio 15 d. Nušienautos žolės negalima smulkinti ir paskleisti.
 
Pareiškėjai, dalyvaujantys veikloje „Vandens telkinių apsauga nuo taršos ir dirvos erozijos ariamoje žemėje“ ir nusprendę ganyti gyvulius, ganyti privalo ne mažesniu kaip 0,3 SG/ha ir ne didesniu intensyvumu kaip 1 SG/ha įsipareigotame pagal veiklą plote. Gyvulių ganiavos laikotarpį užbaigti iki spalio 30 d., taip pat nušienauti ir išvežti nenuganytos žolės likučius. Nušienautos ir nenuganytos žolės likučius smulkinti ir paskleisti draudžiama, išskyrus žolės likučius ganytuose plotuose, kai žolėdžių ūkinių gyvūnų metinis vidurkis sudarė 0,5–1 SG.
 
Pagal veiklą „Rizikos“ vandens telkinių būklės gerinimas“, jei ganykla ar pieva paverstame lauke ganomi gyvuliai, pareiškėjai privalo ganyti ne didesniu intensyvumu kaip 1 SG/ha deklaruotame plote ir užbaigti ganymo laikotarpį spalio 30 d. Nenuganytos žolės likučius nušienauti ir išvežti iki spalio 30 d. Nušienautos ir nenuganytos žolės likučius smulkinti ir paskleisti draudžiama, išskyrus žolės likučius ganytuose plotuose, kai laikytų žolėdžių ūkinių gyvūnų metinis vidurkis sudarė 0,5–1 SG.
 
Vykdydami veiklas „Nykstančios meldinių nendrinukių populiacijos buveinių saugojimas natūraliose ir pusiau natūraliose pievose“, „Nykstančios meldinių nendrinukių populiacijos buveinių saugojimas šlapynėse“, ūkininkai ganyti gyvulius gali ne didesniu intensyvumu kaip 1 SG/ha, o baigti ganiavą iki spalio 15 d.  Nušienautos ir nenuganytos žolės likučius smulkinti ir paskleisti draudžiama, išskyrus žolės likučius pagal veiklą „Nykstančios meldinių nendrinukių populiacijos buveinių saugojimas natūraliose ir pusiau natūraliose pievose“ ganytuose plotuose, kai žolėdžių ūkinių gyvūnų metinis vidurkis sudarė 0,5–1 SG.
 
KPP priemonės „Su „Natura 2000“ ir Vandens pagrindų direktyva susijusios išmokos“ veiklos
 
Jei šienavimo ir ganymo terminai konkrečioje teritorijoje nėra reglamentuojami specialiose žemės ir miško naudojimo sąlygose, saugomos teritorijos nuostatuose, apsaugos reglamentuose, saugomos teritorijos planavimo dokumentuose, apsaugos sutartyse su privačios žemės savininkais ar valstybinės žemės valdytojais, šienauti pradedama nuo birželio 15 d., o baigiama iki spalio 30 d. Tais atvejais, kai yra ganomi gyvuliai, ganiavos terminas neribojamas, o ganyti galima ne intensyviau kaip 1 SG/ha. Nupjauta žolė (šienas, žalioji masė ar kt.) ganyklose arba pievose turi būti sutvarkyta, t. y. išvežta iš lauko iki spalio 30 d.
 
Smulkinti ir paskleisti žolę draudžiama, išskyrus žolės likučius ganytuose plotuose, kai pareiškėjų einamųjų metų laikotarpiu nuo sausio 1 d. iki birželio 30 d. laikytų žolėdžių ūkinių gyvūnų vidurkis sudarė ne mažiau kaip 0,5 SG/ha (vertinamas visų deklaruojamų pievų plotų ir laikytų žolėdžių ūkinių gyvūnų (galvijų, arklių, avių, ožkų, danielių, dėmėtųjų elnių, tauriųjų elnių, Dovydo elnių, bizonų, stumbrų) santykis).
 
Apsėti juodąjį pūdymą iki lapkričio 1 d.
 
Pareiškėjai, siekiantys tiesioginių išmokų, taip pat paramos pagal su plotu susijusias priemones, turi laikytis kompleksinės paramos reikalavimų, kurie apima Žemės ūkio naudmenų geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės (GAAB) reikalavimus bei Žemės ūkio valdymo ir trąšų bei augalų apsaugos produktų naudojimo reikalavimus.
 
Vienas iš GAAB reikalavimų yra susijęs su juodojo pūdymo apsėjimu – juodąjį pūdymą būtina apsėti arba apsodinti žemės ūkio augalais iki kiekvienų metų lapkričio 1 d.
 
Su svarbiausių ūkio darbų terminais bei įsipareigojimų aktualiomis datomis kviečiame susipažinti NMA interneto svetainės skiltyje „Atmintinės ir rekomendacijos“.
 
Informaciją apie programėlės „NMA agro“ panaudojimo galimybes, pranešimo siuntimo, nuotraukų fotografavimo instrukciją bei kitą naudingą informaciją rasite specialioje programėlei skirtoje skiltyje www.nmaagro.lt.
 
Naudinga informacija:

 

Nacionalinės mokėjimo agentūros prie Žemės ūkio ministerijos informacija