Skip to main content

Pienininkai nepasiduoda: ministrui siūlo išsiplauti ausis (straipsnis manoukis.lt)

Vilnius. Padėtis pieno sektoriuje nerimsta. Nors vakar Žemės ūkio ministerija pranešė, jog imasi trumpalaikių priemonių krizei spręsti, žemdirbiai sako, kad tokia pagalba – tik ašaros ir veiksmų neužtenka.

Šiandien prie Vyriausybės vėl rinkosi ūkininkų atstovai. Jie sako, kad nebuvo išgirsti per jau vykusias akcijas, tad ir toliau bando ieškoti būdų, kaip pasakyti, jog pieno sektoriaus situaciją reikia spręsti nedelsiant.

Pasak susirinkusių žemdirbių, antradienio pranešimas apie pieno sektoriui skiriamus 8 mln. Eur tėra lašas to, ko reikia krizei spręsti. Jie netgi teigia, kad Alytaus rajono savivaldybė sugebėjo rasti 30 Eur už karvę, o valstybė – 35–38 eurus.

Šįkart ūkininkai prie Vyriausybės atsivežė lauko praustuvę ir kviečia žemės ūkio ministrą Kęstutį Navicką išsiplauti ausis ir pagaliau išgirsti pienininkų pagalbos šauksmą.

Lietuvos vidutinių pieno ūkių asociacijos vadovės Renatos Vilimienės teigimu, praustuvė atsivežta, nes praėjusią savaitę ministras pareiškė, kad pirmą kartą išgirdo apie dotacijų reikalingumą. „Meluoti negražu, nes apie tai, kad paramos reikia, kalbėjome jau nuo vasario“, – pridūrė ji.

Anot Lietuvos vidutinių pieno ūkių asociacijos valdybos pirmininkės Reginos Bernatonienės, ūkininkai jaučiasi taip, tarsi kalbėtų į vandenį. Mat ŽŪM aiškių veiksmų nesimato, o iki premjerės apskirtai neįmanoma prasibrauti jokiais kanalais. Šiandien į V. Kudirkos aikštę atvežtas ir veršelis iš Kauno rajono. „Mums reikia žinoti, ką su šiuo pieniniu veršeliu daryti. Ar jis pasmerktas ir iš jo liks tik kaulai?“ – svarstė R. Bernatonienė.

Ūkininkai atsivežė ir gedulo gėlių, karvių kaukolių, žvakių, kad parodytų, kas laukia pieno sektoriaus.

Valstybės paramą skeptiškai vertina ir Lietuvos bendrovių asociacijos prezidentas Eimantas Pranauskas, kurio teigimu, suma turėtų būti gerokai didesnė, be to, neaišku, kada šie pinigai pasieks ūkininkus. „Bendrovių asociacija palaiko, bet čia yra dar ir todėl, nes ir pas mus yra problemų“, – pridūrė E. Pranauskas.

„Žemės ūkio ministras neseniai lankėsi Saudo Arabijoje, kur įprasta, kad prekyba vyksta turguose aktyviai derantis. Pirkėjas siūlo vieną, pardavėjas kitą kainą, bet pirkėjui pasiūlius neadekvačią, pardavėjas nusisuka“, – paralelių ieškojo E. Pranauskas.

Su ūkininkais šiandien susitiko ministro patarėjas Daivaras Rybakovas. Jo teigimu, sprendimų ieškoma, jų daugiau bus kitą savaitę, planuojama sušaukti išplėstinę Pieno tarybą, bet tikslus laikas kol kas neaiškus.

Ministras bent jau kol kas pas žemdirbius neužsuko, bet prie Vyriausybės durų kalbintas žurnalistams sakė, kad šiuo metu pinigų yra tiek, kiek yra, nes valstybės paramą reglamentuoja ne tik nacionaliniai, bet ir europiniai teisės aktai. K. Navickas viliasi, kad kitą savaitę su Latvijos ministru pasieks teigiamų poslinkių Ministrų Taryboje. Tikisi, kad bus rasta kokių nors sprendimų, pavyks aktyvuoti rizikos valdymo fondą ir pradės veikti ilgalaikės priemonės.

Prie žemdirbių stabtelėjo į Vyriausybės posėdį skubėjęs krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas, kurio teigimu, ūkininkų darbas tarsi karių – 24 val. per parą, 7 dienos per savaitę. Jis domėjosi ūkininkų padėtimi, aiškinosi, kas juos neramina. 

Vis dėlto, panašu, kad raginimas išsiplauti ausis dar ne paskutinis. Trečiadienį BNS vykusioje spaudos konferencijoje Lietuvos pieno gamintojų asociacijos prezidentas Jonas Vilionis, Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos viceprezidentas Petras Puskunigis, kooperatyvo „Pieno puta“ direktorė Juratė Dovydėnienė, Kauno rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas Mindaugas Maciulevičius ir Lietuvos grūdų augintojų asociacijos pirmininkas Aušrys Macijauskas ne tik kalbėjo apie sektorių ištikusią krizę, bet ir paskelbė, kad kitą savaitę sostinėje, prie Seimo planuojama platesnė protesto akcija, kurioje laukiama žemdirbių iš visos Lietuvos palaikymo.

Autorius: Asta Laukaitienė