Skip to main content

Stiprinama paviršinių vandens telkinių apsauga: kaip 2023 m. bus įgyvendinamas GAAB 4 standartas

Veiksmingesnį vandens išteklių tausojimą ir efektyvesnę vandensaugą numato Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023-2027 m. strateginiame plane įrašytas geros agrarinės ir aplinkosauginės būklės standartas GAAB 4, įpareigojantis aplink vandens telkinius arba išilgai jų įrengti apsaugines juostas. Žemės ūkio ministerija atsako į aktualiausius klausimus, kaip reikės įgyvendinti GAAB 4 reikalavimą 2023 metais.

Deklaruojant bus naudojamas senasis žemėlapis

Naujausias vandens telkinių vertinimas atskleidė, kad Lietuvoje 63 proc. upių ir 64 proc. ežerų  neatitinka geros ekologinės būklės kriterijų. Siekiant gerinti paviršinių vandens telkinių būklę ir sumažinti maistinių medžiagų išsiplovimus, numatoma, kad nuo 2023 m. pagal GAAB 4 reikalavimą pareiškėjams draudžiama dirbti žemę ir paskleisti mineralines trąšas, augalų apsaugos produktus, mėšlą ir (ar) srutas vandens telkinių pakrančių apsaugos juostose, pažymėtose Paviršinio vandens telkinių pakrančių apsaugos juostų (toliau – apsaugos juostos) sluoksnyje.

Nuo š. m. sausio 1 d. įsigaliojo nauja Paviršinių vandens telkinių apsaugos zonų ir pakrančių apsaugos juostų nustatymo tvarka, patvirtinta aplinkos ministro. Kadangi pagal naują tvarką parengti apsaugos zonų bei juostų žemėlapiai dar nepatvirtinti ir naujai nustatytos pakrančių juostos neįregistruotos Nekilnojamojo turto registre, tai 2023 m. pasėlių deklaravimo ir paraiškų administravimo metu bus naudojamas senasis (naudotas nuo 2018 m.) apsaugos juostų sluoksnis.

Su minimu sluoksniu galite susipažinti čia: Teritorijos, kur privaloma laikytis žemės ūkio naudmenų geros agrarinės ir aplinkosauginės būklės  (GAAB) ir žemės ūkio veiklos valdymo (VR) reikalavimų (arcgis.com) (atsidariusioje nuorodoje žiūrėti „Vandens apsaugos juostos (GAAB4)“ sluoksnį).

Naujoje Bendrojoje žemės ūkio politikoje nustatytas GAAB 4 reikalavimas numato, kad paviršinių vandens telkinių apsaugos juostos negali būti siauresnės nei 3 metrai, matuojant nuo vandens (kranto linijos). Todėl tais atvejais, kai žemėlapyje nurodyta ir išskirta juosta yra siauresnė, pareiškėjams privaloma laikytis reikalavimų ne siauresnėje nei 3 metrų pločio apsaugos juostoje. Paviršinio vandens telkinių pakrančių apsaugos juostose ganymas ar mulčiavimas nėra draudžiamas. 

Planuojama, kad 2024 m. deklaravimo metu įgyvendinant GAAB 4 bus taikomas atnaujintas paviršinių vandens telkinių apsaugos zonų ir pakrančių apsaugos juostų žemėlapis. Dėl jame numatytų juostų dydžių tebevyksta derybos su Aplinkos ministerija. Atkreipiame dėmesį, kad naujosios paviršinių vandenų apsaugos juostos įsigalios tik tada, kai žemėlapis bus patvirtintas ir atliktos žemės savininkų informavimo procedūros apie nustatytas ar pakeistas teritorijas, kuriose taikomos pakrančių apsaugos juostų specialiosios žemės naudojimo sąlygos. Kol toks informavimas neįvyks, prieš tai vykdyta veikla, pvz., 2022 m. rudenį pasėti žieminiai pasėliai, nebus laikoma neatitikimu GAAB 4.

Minėtame žemėlapyje atvaizduojamos tik paviršinių vandens telkinių pakrantės apsaugos juostos, tačiau šalia paviršinių vandens telkinių taip pat yra išskirtos apsaugos zonos. Jų nereikėtų painioti, nes apsaugos zonos yra daug platesnės ir jose galioja švelnesni aplinkosauginiai apribojimai, nustatyti Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymo 99 straipsnyje.

Už įrengtas apsaugos juostas – parama

Siekiant užtikrinti geresnę paviršinių vandens telkinių apsaugą, nuo 2024 m. pareiškėjai privalės laikytis papildomo reikalavimo – prie visų jų laukuose esančių melioracijos griovių turės būti paliekamos (nuo šlaito viršaus) ir deklaruojamos bent 3 metrų pločio palaukės su žoline danga.

Kadangi reikalavimas apsaugos juostas įrengti prie melioracijos griovių atsiranda tik naujajame BŽŪP laikotarpyje (aukščiau aprašyti paviršinių vandens telkinių apsaugos juostų reikalavimai galiojo ir anksčiau), ūkininkams sudaryta galimybė pasirengti šiam reikalavimui nukeliant jo įsigaliojimo pradžią į 2024 metus. Su apsaugos juostų palei melioracijos griovius sluoksniu buvo galima susipažinti ir praėjusių metų deklaravimo metu, jį galite rasti čia: Teritorijos, kur privaloma laikytis žemės ūkio naudmenų geros agrarinės ir aplinkosauginės būklės  (GAAB) ir žemės ūkio veiklos valdymo (VR) reikalavimų (arcgis.com) (atsidariusioje nuorodoje žiūrėti „Palaukės (3m) palei melioracijos griovius (GAAB4)“ sluoksnį).

Tikimasi, kad prie melioracijos griovių įrengtos 3 metrų pločio palaukės su žoline danga sumažins maistinių medžiagų praradimus, suteiks naudos biologinei įvairovei, nes atsiras sąlygos susidaryti naujoms buveinėms ir jungtims tarp jų. Be to, jos padės išlaikyti daugiamečių pievų referencinį rodiklį, kuris svarbus įgyvendinant GAAB 1 reikalavimą ir klimato kaitos švelninimo tikslus.

Papildomas reikalavimas dėl apsaugos juostų šalia melioracijos griovių netaikomas, kai palei griovį deklaruojami ekologinio ūkio sertifikuoti laukai. Taip pat visose GAAB 4 įgyvendinimui skirtose teritorijose ganymas ar pievų smulkinimas nėra draudžiamas.

Svarbu paminėti, kad GAAB 4 įgyvendinimas yra suderinamas ir su kitais GAAB bei paramos priemonėmis. Vandens telkinių pakrančių apsaugos juostos arba palaukės šalia melioracijos griovių taip pat gali būti laikomi tinkamais kraštovaizdžio elementais, įgyvendinant su biologinės įvairovės apsauga susijusį GAAB 8, arba tinkamais plotais sudalyvauti paramos priemonėse, pvz., kompleksinė ekologinės sistemos veikla „Trumpaamžių medingųjų augalų juostos“ arba kompleksinė ekologinės sistemos veikla „Kraštovaizdžio elementų priežiūra“.

 

Žemės ūkio ministerijos informacija