Skip to main content

Jonas Sviderskis: NAUJAS „ŽALIOJO“ DYZELINO PASKIRSTYMAS SUKIRŠINS žemdirbius (papildyta po svarstymo Seimo Biudžeto ir finansų komitete)

Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos generalinis direktorius Jonas Sviderskis sako, kad planuojamas naujas „žaliojo“ dyzelino paskirstymo būdas, kai kuro kiekis numatomas atsižvelgiant į ūkio dydį, o ne dirbamos žemės plotą, sukiršins žemdirbius. Jonas Sviderskis taip pat įspėja, kad šį pigesnį dyzeliną ūkininkams apribojus, mažės konkurencingumas.

„Būtų prašymas, kad šios normos nebūtų diferencijuojamos pagal ūkio dydį. Yra apsėjamas, ariamas ir akėjamas ne ūkis, o hektaras“, – pirmadienį Seimo Biudžeto ir finansų komitete aptariant akcizų didinimą kurui teigė J. Sviderskis.

„Jeigu taip nutiktų, iš principo būtų turbūt dar vienas kiršinimas žmonių. Tiek kaime gyvenančių, tiek dirbančių“, – pridūrė jis.

J. Sviderskis įsitikinęs, kad nauja tvarka taip pat mažintų konkurencingumą su kitomis šalimis. 

„Tą patį hektarą nudirbti, ar mažas ūkis, ar didelis bus panaudojama dyzelinio kuro vienodai“, –  kalbėjo J. Sviderskis.

„Žaliųjų“ mokesčių pakete numatyta, kad dyzelinui, skirtam naudoti žemės ūkio veikloje, akcizas liktų 60 eurų už 1 tūkst. litrų. Tačiau šio kuro žemdirbiai įsipilti bet kiek nebegalės –  numatomos „lubos“, kurios 2024 metais būtų 100 tūkst. litrų, o vėliau „lubos“ žemėtų, pavyzdžiui, 2025-ųjų liepą – iki 50 tūkst. litrų.   

Žemės ūkio ministerija 2022 metais buvo pasiūliusi ūkininkams 100 tūkst. litrų per metus „lubas“ nustatyti nuo 2026 metų liepos, o nuo 2029-ųjų liepos – 50 tūkst. litrų „žaliojo“ dyzelino.

Finansų viceministrė Rūta Bilkštytė yra sakiusi, kad dėl lengvatos žaliajam žemdirbių kurui biudžetas netenka 92 mln. eurų akcizų pajamų. 2020-2021 metams leidimą įsigyti „žalią“ dyzeliną yra gavę 126 tūkst. ūkininkų. 

BNS informacija

PAPILDYMAS. Seimo Biudžeto ir finansų komitete nepritarta, kad naudojamam dyzelinui žemės ūkyje būtų uždėtos "lubos", t. y. 2024 m. - 100 tonų, o 2025 m. - 50 tonų ūkiui. Lieka galioti sena tvarka. Krosniniam dyzelinui akcizo mokestis sulygintas su taikomu žaliam dyzelinui, naudojamam žemės ūkyje.