Skip to main content

Primename: nuo 2024 metų įsigalios 2 GAAB standartas „Šlapynių ir durpynų apsauga“. Pasinaudokite galimybe patikslinti durpžemių žemėlapį

Kaip jau informavome anksčiau, nuo 2024 metų įsigalios 2 GAAB standartas „Šlapynių ir durpynų apsauga“. Pareiškėjams, kurių deklaruojami plotai patenka į nustatytus durpynų apsaugos teritorijų plotus, kai bendras nustatytas durpžemių plotas deklaruotame lauke yra didesnis nei 10 proc. (lauko ploto) arba didesnis kaip 1 ha (lauko ploto), nuo 2024 m. bus taikomi šie reikalavimai:

  • draudžiama sausinti durpžemių plotus. Naujų drenažo sistemų įrengimas nuo 2024 m. draudžiamas, tačiau senų sistemų remontas ir rekonstravimas galimas su sąlyga, kad tai nepakenks durpžemių aplinkosaugos būklei. Pakenkimas aplinkosaugos būklei traktuojamas tuomet, kai remonto ar rekonstravimo metu nusausinami plotai, kuriuose dominuoja vandens danga, išskyrus atvejus, kai įrengiamas reguliuojamas drenažo režimas (su reguliuojamais šulinio, drenažo rinktuvo komponentais);
  • draudžiama deginti durpžemių plotus;
  • durpžemių plotuose draudžiamas arimas (neariminis žemės dirbimas leidžiamas). Atkreipiame dėmesį, kad už arimą durpžemių plotuose taikomos sankcijos dėl GAAB reikalavimų pažeidimo.

 

Pagal 2023 m. vasario 24 d. įsakymu Nr. 3D-107 patvirtintą Žemės ūkio naudmenų geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės reikalavimų, taikomų nuo 2023 metų, aprašą (www.e-tar.lt/portal), pareiškėjai, įžvelgę durpžemių nustatymo netikslumus ariamojoje žemėje, turi kreiptis į valstybės įmonę Žemės ūkio duomenų centrą ir pateikti prašymą patikslinti durpžemių žemėlapį. Durpžemių žemėlapį galite rasti:  zuikvc.maps.arcgis.com

Su prašymu valstybės įmonei Žemės ūkio duomenų centrui pareiškėjai turi pateikti:

  • Jei durpžemio ploto deklaruojamame lauke nėra (kai nustatyta, kad durpingas sluoksnis yra mažesnis nei 40 cm):
  1. ne mažiau kaip 2 buvusio durpžemio ploto nuotraukas su koordinatėmis (Meters arba Decimal Degrees formatu);
  2. dirvožemio prakasos kokybišką nuotrauką su koordinatėmis (Meters arba Decimal Degrees formatu). Prakasa iškasama buvusio durpžemio plote, ne mažesnio kaip 50 cm gylio. Vertikaliai pakabinama centimetrinė matuoklė.
  • Jei durpžemio plotas Paraiškų priėmimo informacinėje sistemoje deklaruotame lauke ir realus durpžemio plotas lauke nesutampa, t. y. yra sumažėjęs arba padidėjęs, arba pakitusi jo vieta, – pareiškėjas privalo pateikti:
  1. durpžemio ploto kontūrą skaitmeniniu formatu (*dwg ar *shp) arba žemėlapio ištrauką, kompiuterio ekrano nuotrauką su pažymėtais durpžemio ribos netikslumais.

 

Prašymai turi būti pateikti elektroninio pašto adresu Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.